Endodontija.

Endodontija – odontologijos sritis, kuri specializuojasi danties šaknies kanalų gydyme. Pagrindinis endodontinio gydymo tikslas – sunaikinti mikroorganizmus šaknies kanalų sistemoje ir apsaugoti dantį bei aplinkinius audinius nuo infekcijos. Dažniausiai pasitaikanti bakterijų patekimo į šaknies kanalų sistemą priežastis – dantų kariesas, dėl kurio, jei kanalai negydomi, bakterijos patenka į aplinkui esančius audinius per šaknies viršūnę ir sukelia infekciją.

  • Endodontinį gydymą reikia atlikti, jeigu jaučiate tokius simptomus, kaip:
  • patinimas;
  • patamsėjusi dantų spalva;
  • aštrus savaiminis skausmas, labiausiai pasireiškiantis vakare;
  • užsitęsęs danties jautrumas nuo šalto ir karšto dirgiklio;
  • ant dantenų atsiradusi fistulė – dėl patologinio proceso susidaręs kanalas, jungiantis infekcijos židinį su išore;
  • dantų jautrumas kramtant bei liečiant.

Tačiau yra ir tokių atvejų, kad kartais gali nebūti jokių simptomų – tokiu atveju infekcija yra lėtinė. Esant tokiam atvejui, sužinoma iš padarytų rentgeno nuotraukų bei atliktų apžiūrų.
Naudojant naujausias technologijas bei mikroskopus, endodontiškai išgydytas dantis gali toliau tarnauti visą likusį gyvenimą. Pažangios šiuolaikinės technologijos netgi leidžia pergydyti anksčiau blogai išgydytas dantų šaknis.
Deja, šaknies kanalų gydymas ne visada pavyksta. Jeigu mikroorganizmai išgyvena kanale, gali pasireikšti įvairūs klinikiniai simptomai – dantis gali būti jautrus sukandant, taip pat gali patinti. Dažnai nesėkmingas gydymas susijęs su blogu kanalų išvalymu, užplombavimu. Tokiais atvejais prireikia kanalų pergydymo nechirurginiu arba chirurginiu būdu. Nechirurginiu būdu senoji kanalo plomba išimama, kanalas iš naujo mechaniškai – chemiškai sutvarkomas – įvedamos antimikrobinės medžiagos. Vėliau kanalai iš naujo užplombuojami. Chirurginiu būdu atliekama šaknies viršūnės rezekcija. Tuo metu viršūnė paruošiama ir retrogradiškai užplombuojama.

Danties kanalų gydymas pradedamas nuo danties būklės ir atliktos rentgeno nuotraukos įvertinimo.
Šaknies kanalai išvalomi specialiais instrumentais, po to kanalas užpildomas specialia medžiaga.
Dantų šaknų kanalų gydymas – precizinis, laiko bei meistriškumo reikalaujantis darbas, tam reikalingas geras matomumas. Tuo tikslu endodontijoje dirbame naudodamiesi mikroskopu „Smart Optic“. Nulūžusių instrumentų iš dantų šaknų šalinimui naudojame P-MAX XS ultragarsinį skalerį.
Iki tol, kol odontologas pilnai neatstatė danties vainiko, nerekomenduojama endodontiškai gydytu dantimi kąsti ar kramtyti. Pilnai neatstatytas dantis yra jautrus lūžiui, todėl nedelsiant po danties kanalų išvalymo ir jų užplombavimo būtina iki galo atstatyti danties vainiką. Gydytojui odontologui atstačius danties vainiką, endodontiškai gydytus dantis galite prižiūrėti taip pat, kaip ir kitus dantis.