Svarbu rūpintis burnos higiena.
2017 11 22Nerastume žmogaus, kuris nenorėtų šypsotis plačia „holivudine“ šypsena. Ir tai tiesa, nes gražiausias papuošalas, tinkantis visais gyvenimo atvejais, – šypsena. Šiuolaikinėmis odontologijos technologijomis išties galima daryti stebuklus ir daugeliui žmonių grąžinti pasitikėjimą savimi vien pakoregavus jų dantų būklę ir suteikus jiems naują išvaizdą. Tačiau daugeliu atvejų šių korekcijų net neprireiktų, jei dantimis rūpintis pradėtume jau nuo mažų dienų. Dažnai klausiate: „Nuo kada pradėti prižiūrėti dantis?“ O mes vienbalsiai atsakome: „Nuo PIRMOJO dantuko!“
Pateikiame ir rekomendacijas, nuo kada ir kokiais gyvenimo etapais BŪTINA pradėti lankytis pas savo burnos higienistą, jeigu to nepadarėte anksčiau:
- 1,5-3 metai: pirmieji pažintiniai žingsniai sveikų dantų link. Šiame amžiuje apžiūrimi pirmieji dantukai, įvertinama jų pozicija dantų lanke, sąkandis, liežuvio, lūpų pasaitėlių padėtis, ankstyvasis „kūdikių buteliuko kariesas“, kiti karioziniai ar nekarioziniai defektai. Jei identifikuojama problema, vaikutis toliau pratinamas prie aplinkos, palaipsniui įtraukiant vis naujas procedūras, taikant intensyvias profilaktikos programas, gydymą, tęsiant nuolatinį stebėjimą ir situacijos stabilizavimą. Esant gerai dantų būklei bent du kartus per metus reikėtų atvykti tam, kad Jūsų burnos higienistas specialia gumyte ir dantų pasta pašalintų įsisenėjusį minkštą apnašą, kuris gali sukelti ėduonį, sugadinti dantukus. Tai ypač svarbu, jei Jūsų vaikutis nenoriai leidžiasi valyti dantis, dažnai serga peršalimo ligomis. Tuomet apsilankymai
- 7-8 metai: pirmieji žingsniai savarankiško mokymosi, kaip prižiūrėti dantukus, link. Šiame amžiuje ypač svarbu laiku įskiepyti vaikams taisyklingus dantų valymo įgūdžius tam, kad būtų išsaugoti sveiki dygstantys nuolatiniai dantys. Ir tam, kad vaikui netektų vėliau daug sudėtingiau mokytis taisyklingo dantų valymo, išmokus nuo mažumės valyti visiškai kitaip, neefektyviai. Juk sakoma, kad įpratimas blogiau už prigimimą. Taip pat išvengsite tolesnių, daug nemalonesnių procedūrų, susijusių su dantų gydymu. Apie 6-8 metus silantais dengiami pirmieji nuolatiniai krūminiai dantys tam, kad iki visiško išdygimo liktų sveiki.
- 10-18 metų: savarankiško dantų valymo įgūdžių įtvirtinimas. Ne paslaptis, kad tas amžius pats maištingiausias, todėl tik taikant nuolatinę individualių valymosi įgūdžių kontrolę ir šalinant apnašą specialia gumyte ir dantų pasta bent du kartus per metus galima laiku sužiūrėti ir užtikrinti, kad dantys
- 18-13 metų: vyksta intensyvus kieto apnašo kaupimasis ant dantų paviršiaus ir po dantenomis. Šiuo laikotarpiu labai svarbu gauti informacijos apie tai, kas yra dantų akmenys ir kaip sumažinti jų kiekį burnoje. Taip pat kaip išvengti beveik kiekvienam gresiančios ligos – PERIODONTITO (paradontozės). Tik turint taisyklingus valymo įgūdžius ir reguliariai 1-2 kartus per metus lankantis atlikti profesionalios burnos higienos įmanoma pasiekti to, kad apie tą ligą būtumėte tik girdėję, bet niekada su ja nesusidūrę.
- 25-85 metai: vyksta greiti minkštųjų audinių ir kaulo pokyčiai. Dažnai diagnozuojamas periodontitas, eroziniai dantų pažeidimai, dantenų nuslinkimas, skundžiamasi dantų nudilimu, jautrumu, estetiniu vaizdu, atsiradusiu dantų paslankumu. To galima išvengti, jei Jums bus suteikta informacija, kokių klaidų nedaryti valant dantis, lankysitės bent 1-2 kartus, kartais 3-4, per metus pas savo burnos higienistą ir sąžiningai prižiūrėsite savo dantis.
Keletas patarimų, kaip elgtis vedant vaikus pas burnos priežiūros specialistus:
- Pirmiems vizitams apsilankykite su vaikučiu pas burnos higienistą (išskyrus būtinąją pagalbą). Tai daryti reikėtų nuo 1,5-2 metų. Labai svarbu suprasti, jog dažni apsilankymai pas burnos higienistą vaikui padės laisviau jaustis kabinete – jų metu mes pažindinamės su odontologine kėde, instrumentais, personalu, procedūromis. Nesunku įsivaizduoti save atsidūrus odontologo kėdėje. Viskas, ką Jūs matote, yra tik ryški lempa ir kėdės prietaisų ar personalo garsai – nelabai jauku, tiesa? Kodėl tada tikitės, jog pirmą kartą pas odontologą atvestas mažylis nebijos? Padarykite jam paslaugą – pirmiems vizitams veskite pas burnos higienistą, kuris neatlieka jokių skausmingų procedūrų. Vaikutis apsipras, tuomet bus lengviau tęsti gydymą odontologo kėdėje, jei to prireiktų.
- Niekada nesakykite, kad jam nieko nedarys. Papasakotike, kur eisite, kodėl eisite ir ką darys – valys, gydys dantukus ar kt. Tik išdėstykite tai kalba, būdinga vaiko amžiui: „skaičiuos dantukus“, „kutens dantukus“, „plaus vandenuku“, „švies su lempyte“ ir pan. Vaikui bus daug ramiau žinant, ko tikėtis atvykus ir kad „kažkas“ bus daroma.
- Nesidalykite su vaikais bloga odontologinio gydymo patirtimi. Venkite klausimų ar atsakymų: „Ar tau neskaudėjo?, „Tau neskaudės“ ir pan. Po tokių frazių vaikui gali kilti ne tokių ramių minčių (O turėjo skaudėti?.. Gal dar skaudės?.. Čia būna skausmo?..). Tai tikrai nepalengvina jo savijautos lankantis pas
- Atvykite į kliniką likus vos kelioms minutėms iki numatyto vizito ar net keletą minučių vėliau – taip vaikui neteks laukti laukiamajame ir įsibauginti anksčiau laiko.
- Namie patys rodykite pavyzdį, kaip reikia prižiūrėti dantis, nuolat sąžiningai nuvalykite dantukus, kol maži, pastovėkite šalia ir pakontroliuokite, kai bus didesni.
Kodėl svarbu apsilankyti pas burnos higienistą nuo pat pirmųjų dantukų?
Jau minėjome, jog labai svarbu vaikus kuo ankščiau pratinti prie aplinkos, kur jiems teks lankytis visą gyvenimą taip, kaip tai daro eidami pas šeimos gydytoją. Tačiau tai svarbu ne tik dėl to. Svarbu ir tai, kad kuo anksčiau identifikuosime pakitusią, pablogėjusią dantų būklę, tuo anksčiau galėsime padėti išsaugoti dantis, palaikyti geresnę jų būklę, pastiprinti juos fluoro turinčiomis profilaktios priemonėmis.
Reikėtų suprasti, jog danties paviršiuje atsiradusi plombytė nepadeda išvengti naujo ėduonies ar naujos skylutės, tai yra tik pasekmė, kuri išsprendžia bėdą tam kartui. Norint, kad mūsų ir vaikų dantys negestų, svarbu tam užkirsti kelią. O tai galima padaryti tik reguliariai lankantis pas burnos higienistą. Jis, įvertinęs dantų būklę, nuvalys susikaupusias įsisenėjusias apnašas, patars mitybos klausimais, apmokys ar pakoreguos kasdienio valymo įpročius, paskirs tinkamas dantų priežiūros priemones, esant būtinybei, pastiprins dantis fluoro turinčiais preparatais.
Vaikų dantys yra silpniau mineralizuoti, „minkštesni“ ir mažiau atsparūs rūgščių poveikiui, todėl ypač svarbu juos tinkamai valyti kasdien, jau nuo pirmojo dantuko, ir laiku atvykti pas burnos higienistus, kad šie pašalintų įsisenėjusį apnašą, parinktų pirmąją dantų pastą su tinkama fluoro apsauga ir supažindintų su dantų priežiūros ir pakartotinių vizitų ypatumais, taip užkirsdami kelią atsirasti ėduoniui. Netiesa, kad praėjus gesti pieniniams dantukams – nieko čia nebepadarysi. Labai svarbu laiku kreiptis į burnos priežiūros specialistus – jie padės juos palaikyti švarius ir pastiprins fluoro preparatais, kad negestų labiau ar nenulūžtų anksčiau laiko, taip išsaugodami kalbėjimo, kramtymo funkcijas vaikui, o odontologai padės pagydyti tam tikrus pieninius dantukus.
Tad štai Jums atsakymas į klausimą, ką daryti, kad Jūsų dantys būtų sveiki. Burnos ir dantų sveikata reikia rūpintis… nuo pat mažumės! „Mokytis niekada nevėlu.“ Pritariame tam ir mes. Atsižvelgiant į tai, kokiame amžiuje kreipsitės į savo specialistą, tokį rezultatą ir išvysite. Žinoma, linkime tik paties geriausio, nes norime, kad Jūs šypsotumėtės kasdien!
Registruotis A. Neimonienės odontologijos klinikoje galite užsukę adresu: Gandingos g. 15-1, Plungė, arba telefonu (8 448) 56663. Klinikos darbo laikas: I-V – 8-17 val.